Çim Alanlarında Uygulamalar

Çim Alanlarında Uygulamalar

Çim Ekme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?
Çim tohumu ekilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kuru ve rüzgarsız bir günde yapılmasıdır. Çim tohumu serpme işlemini yaparkende sırtınızı rüzgara vermeniz önemlidir.
Çim ekimi yapılırken, çim ekimi yapılacak olan tarih çok önemlidir. Ülkenin kuzeyinde, Nisan, Mayıs, Eylül aylarında çim ekimi yapmak gayet uygun zamanlardır. Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise çim ekimi ancak ve ancak hava şartları uygun olduğu zaman yapılabilir. Bu zamanların dışında kalan zamanlarda çim ekimi yapmak uygun değildir.
Ülkenin Güneyinde ise Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları çim ekimi yapmak için uygun zamanlardır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise hava şartları uygun olduğu zaman çim ekimi yapılabilir. Yılın diğer aylarında çim ekimi yapmak uygun değildir.
Serpilecek tohum miktarı da önemlidir. Öngörülen koşul metrekare alan başına 30 ile 45 gram arasında çim tohumu serpmektir.
Çim tohumunun ekim yöntemi de serpilecek olan tohum miktarı kadar önemli bir husustur. İlk olarak çim tohumları güzelce karıştırılır ve rüzgara sırtımız verilerek tohumların yarısı sağa yarısı sola gelecek şekilde serpilir. Geçtiğiniz yerden birdaha geçmemek için toplam alanı parsellere bölün ve tohum serpme işlemini bu şekilde yapın. Çim ekilecek olan alanın kenarlarına daha fazla tohum serperek çim ekilecek alanı işaretleyin. Daha sonra tırmıkla 1 cm den az olacak şekilde tohumların üstünü toprakla kapatmalısınız. Bu işlemi yaparken tohumları bir araya toplamamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Tohumun toprakla temasını en iyi şekilde sağlamak için toprağı sıkıştırın. Kuraklık zamanında toprağı sulayarak toprağın 5 cm derine kadar nemli kalmasını sağlayın. Serpilen çimlerin çıkma süresi yaklaşık olarak 15-20 gün arasıdır.

Powered by Bilgeweb